Halı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kategoriler

Ev dekorasyonunun tamamlayıcı ve en önemli unsurlarından biri halılardır. Yapacağımız halı seçimleri yaratmak istediğimiz atmosferi tamamen değiştirebilecek bir güce sahiptir.Halı seçimini en sona bırakmak mobilyalarınıza en uyumlu seçimi yapmanız açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Bu nedenle halı alırken nelere dikkat etmeli, bunu çok iyi bilip halı seçimini özenle yapmak gerekir.


Halı Alırken Dikkat Etmeniz Gereken Unsurlar

Halı alırken ilk önemli husus hangi alanda kullanacağınızdır. Salonda mı, oturma odasında, yatak odasında mı, yoksa bir ofis odasında mı? Örneğin bir salon halısında görselliğini ön planda tutablirken mutfak halısında ise kolay temizlenebilir olması seçim için önemli bir unsur olacaktır.

Renk ve Desen Seçimi

Çoğu kişi halı seçiminde risksiz olması açısından bulunduğu odadaki mobilyaların renkleri ile aynı tonlarda halı seçmeye özen gösterirken son zamanlarda mobilya renginin kontrast rengi tercih edilerek farklı ve iddiali bir görünüm elde etmek istenmektedir.

Odanın büyüklüğü ve ferah olması seçimlerinizi etkiler. Büyük odalarda büyük desenli ve çok renkli halılar tercih edebilirken küçük odalarda daha minimal ve küçük desenli halılar kullanmak doğru olacaktır.